• Hodnotenie žiakov

• Základná škola s MŠ, Komenského 3, 919 04 Smolenice

7 HODNOTIACA STUPNICA DIKTÁTOV,PREVIEROK A KONTROLNÝCH PRÁC

Na tvorbe vnútorného  systému kontroly a hodnotenia žiakov sa podieľali všetci pedagogickí zamestnanci školy.

Hodnotenie, klasifikácia slúži žiakovi na sebapoznanie a sebauvedomovanie, a to je významný faktor utvárania jeho osobnosti, najmä jeho sebapoznania. Našim cieľom je, aby hodnotenie, klasifikácia žiakov pôsobilo povzbudzujúco, motivačne  a konštruktívne.

Zásady hodnotenia, klasifikácie žiakov vychádzajú z Metodického pokynu  č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, pre žiakov s mentálnym postihnutím z Metodického pokynu č.19/2015.

Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.

Na škole klasifikujeme predmety na úrovni primárneho a nižšieho stredného vzdelávania známkou okrem PVC, VYV, HUV, ETV, NBV, TSV, TEV na 1.stupni, ktoré sú hodnotené  aktívne absolvoval/absolvoval/neabsolvoval .

Na 2.stupni klasifikujeme všetky predmety známkou okrem VYV, THD, PVC, NBV, ETV, HUV ktoré sú hodnotené aktívne absolvoval/absolvoval/neabsolvoval .

Váha jednotlivých kategórií známok z klasifikačných predmetov 1. a 2. stupňa je uvedená priamo v hlavičke skupiny známok v Elektronickej žiackej knižke. Všetky známky sú rozdelené do kategórií podľa rôznej dôležitosti:

Najdôležitejšie známky majú váhu 2

Bežná známka má váhu 1

Na 1. stupni v 2.-4. ročníku majú v predmetoch SJL a MAT dvojnásobnú váhu štvrťročné práce. V ostatných predmetoch je váha známok štandardná. V 1. ročníku majú všetky známky váhu 1.

Na 2. stupni majú dvojnásobnú váhu iba štvrťročné práce z matematiky. V ostatných predmetoch je váha známok štandardná.

Percentuálna stupnica na hodnotenie písomných prác

100 – 90%

8-10 chýb

11 a viac

11 a viac

Tá istá chyba /gramatický jav/, opakujúca sa viackrát, sa ráta za jednu chybu.

Počet slov v kontrolnom diktáte:

Žiaci začlenení a s VPU – doplňovačka, hodnotiť len daný gramatický jav.

Slohové práce sa hodnotia podľa bodového hodnotenia – max.28 bodov.

1. Vonkajšia forma – VoF (max. 4 body):

• celková úprava:

• čitateľnosť (Zreteľné rozlíšenie veľkých a malých písmen, dôsledné dodržanie diakritických znamienok. Kaţdé písmeno musí byť jasne identifikovateľné tak, aby nemohlo prísť k jeho zámene za iné písmeno.)

• zreteľné grafické členenie odsekov (Na začiatku každého odseku treba začať písať asi 1,5 – 2 cm od začiatku daného riadka.)

• prepísanie práce z konceptu do čistopisu (Práca musí byť za daný časový limit kompletne prepísaná z konceptu do čistopisu; v inom prípade sa nemôže prideliť maximálny počet bodov za vonkajšiu formu. Pre potreby hodnotenia vnútornej formy a celkového dojmu sa však pokračuje v hodnotení práce v koncepte na tom mieste, kde sa končí neúplný čistopis.)

• čistota textu – bez škrtania (V čistopise žiak nemá škrtať, v nevyhnutnom prípade má dať chybne napísané slovo do okrúhlych zátvoriek a prečiarknuť ho vodorovnou čiarou.)

• dodržiavanie okrajov (Vnútorných aj vonkajších; kvôli dodržiavaniu okrajov treba

1. prípade potreby slová na konci riadkov rozdeľovať.)

• dodržanie predpísaného rozsahu:

(Nedodržanie predpísaného rozsahu, t. j. ak žiak napíše menej alebo viacej ako je predpísaný rozsah, znamená, ţe zákonite nezíska maximálny počet bodov za vonkajšiu formu.)

1. Vnútorná forma – VnF (max. 20 bodov):

2.1. obsah - O (max. 4 body):

• dodržanie témy (Práca musí reagovať na všetky kľúčové slová v zadaní, v názve.)

• myšlienkové vyústenie (Zakončenie práce, záver. (Rozprávanie – príbeh s pointou. Úvaha – primeranosť vyjadrovania sa veku žiaka. Výklad – vysvetlenie problému.)

2.2. kompozícia - K (max. 4 body):

• uplatnenie zodpovedajúceho slohového postupu (Dodržanie žánrovej formy.)

• vnútorná stavba, členenie textu (Členenie do myšlienkových celkov – odsekov, vyváženosť jednotlivých častí.) (Rozprávanie – zápletka, zauzľovanie deja,

vyvrcholenie deja, nečakaný obrat v deji, rozuzlenie; jednoduché rozprávanie – úvod, jadro, záver; časový sled; pásmo rozprávača, pásmo postáv.)

• nadväznosť  a logickosť textu

(Úvaha – citáty, umelecké prostriedky, vlastné myšlienky a hodnotenie problému. Výklad – vyváženosť argumentácie a sprievodných vysvetlení.)

2.3. jazyk – J (max. 4 body):

• správne využitie slovných druhov (Slovné druhy typické pre daný slohový postup a útvar.)

• morfologická správnosť jazykových prostriedkov (Správne väzby slovies, správne pádové koncovky a pod.)

• syntaktická správnosť jazykových prostriedkov (Správne postavenia prívlastkov, slovosled a pod.)

• rôznorodosť, variabilnosť (Rôznorodé syntaktické prostriedky i slovné druhy. Neopakovanie slov. Šírka slovnej zásoby.) (Rozprávanie – použitie častíc, citosloviec – ilúzia hovorenosti, ústnosti. Úvaha – umelecké prostriedky. Výklad – vedeckosť jazyka, pravdivosť uvedených faktov. Opis – primeranosť jazyka – prirovnania, neutrálnosť.)

2.4. pravopis P (max. 4 body):

– 4 chyby

4 body

– 8 chýb

3 body

– 12 chýb

2 body

13 – 16 chýb

1 bod

17 a viac chýb 0 bodov

(Ak je v texte napísané rovnaké slovo v rovnakom tvare s tou istou pravopisnou chybou, táto chyba sa počíta len raz. Každá chyba v interpunkcii sa počíta ako osobitná chyba toľkokrát, koľkokrát sa vyskytne v texte. Všetky chyby majú rovnakú hodnotu. Javy, ktoré sa žiaci ešte neučili, sa nezarátavajú do chýb.)

2.5. štýl – Š (max. 4 body):

• správna štylizácia viet, zrozumiteľnosť textu ako celku

• tvorivosť (Tvorivá lexika.)

- pútavosť (Podanie zaujímavou, nezvyčajnou formou, ktorá vyvoláva v čitateľovi zvedavosť.

1. Celkový dojem – CD (max. 4 body):

• prvé čítanie práce,

• celkové vyznenie práce,

• práca by nemala obsahovať:

• nelogické názory,

• protispoločenské postoje,

• antihumánne a neetické názory,

• názory propagujúce poškodzovanie ľudského zdravia, iné.

Stupnica hodnotenia slohových prác:

28 - 26 bodov – 1

25 - 21 bodov – 2