• Písalo sa o nás...

          • V Smoleniciach si pripomenuli 100. výročie narodenia Štefana jastrabíka

          • http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/v-smoleniciach-si-pripomenuli-100-vyro/33605-clanok.html

            V Smoleniciach si pripomenuli 100. výročie narodenia Š. Jastrabíka

            Ivana Štibraná, 30. marca 2017 13:54

            V Smoleniciach si pripomenuli 100. výročie narodenia učiteľa Štefana Jastrabíka.

             
             


            Smolenice 30. marca (SkolskyServis.sk) - Je to 100 rokov, čo sa narodil učiteľ a regionálny historik Štefan Jastrabík. Osobnosť, ktorej bádateľské záujmy sa uberali po historickej línii Smoleníc a okolitého regiónu. Odborné záujmy a pedagogickú prax dokázal vzácne prepojiť. V týchto dňoch mu v obci Smolenice, odhalili pamätnú tabuľu.

            Narodil sa vo Veľkej Chocholnej pri Trenčíne. Navštevoval učiteľský ústav v Spišskej Kapitule, bol aprobovaný na slovenský jazyk, dejepis, zemepis a neskôr aj občiansku náuku. Pôsobil vo Vlčkovciach, vo Veľkých Brestovanoch, v Modranke , v Cíferi, v Trstíne, no najdlhší čas učil v Smoleniciach. Dlhodobo sa venoval štúdiu histórie Smoleníc a regiónu, čo využíval aj vo vyučovaní. Počas svojho pôsobenia v Smoleniciach sa venoval vedecko-výskumnej práci v odbore regionálnej histórie a národopisu. Zbieral a zachraňoval staré pamiatky, študoval dokumentačný materiál v archívoch. Spolupracoval s bádateľmi počas archeologického prieskumu na vŕšku Molpír nad Smolenicami (1963-1970), v spolupráci so SNM v Martine realizoval v rokoch 1963-1965 výskum džbánkárstva v Smoleniciach. Veľké úsilie vynaložil pri hľadaní stratenej originálnej patentnej listiny, ktorú dostal smolenický rodák a vynálezca, Štefan Banič, za vynájdenie padáka roku 1914 v USA. Úsilie bolo korunované úspechom. Následne zabezpečil postavenie pamätníka nad jeho hrobom v Smoleniciach (1968) a pomník pred novou budovou letiska v Bratislave (1970). Je autorom prvej monografie o obci Smolenice a publikoval desiatky odborných prác v zborníkoch, ročenkách a časopisoch. Zomrel náhle v roku 1981.
             
             


            25. marca 2017 bola inštalovaná a slávnostne odhalená pamätná tabuľa na miestnom múzeu Molpír a obnovená časť expozície venovaná Štefanovi Jastrabíkovi. Za zosnulého bola odslúžená sv. omša a po nej nasledovalo uctenie si pamiatky a položenie venca na cintoríne, kde je pochovaný Štefan Jastrabík spolu so svojou manželkou Máriou. Prítomný bol aj miestny hasičský zbor, ktorého bol Štefan Jastrabík čestným členom.
            Hlavná časť programu, odhalenie pamätnej tabule, sa konala pred budovou múzea Molpír (stará fara), kde sa nachádza aj expozícia venovaná Štefanovi Jastrabíkovi. Slávnostného aktu sa zúčastnili zástupcovia obce, školy, občianskeho združenia Naše Smolenice a ďalší hostia.
             
             


            Za ZŠ s MŠ Smolenice vystúpila zástupkyňa riaditeľa Ľudmila Kovačovičová. „Ako dieťa ma zaujal svojim charizmatickým úsmevom, a milým ale prenikavým pohľadom. Bol to jednoducho elegán.“ Uviedla na margo svojho bývalého učiteľa, ktorý dokázal zapojiť svojich žiakov do všetkého, čo sa dialo na okolí. Odhaľovanie pamätníka Štefanovi Baničovi, vykopávky na Molpíri, vychádzky do prírody, besiedky... „Svojou prácou a širokým záberom záujmov a pôsobenia sa stal vo svojej dobe a aj dnes nadčasovým fenoménom.“ Ľudmila Kovačovičová uviedla aj aktivity, ktoré v súčasnosti škola podnikla, aby neupadla do zabudnutia činnosť Štefana Jastrabíka. Sú to aktivity smerované k výchove ďalšej generácie, ktorá je vedená k tomu, aby vedela, kto bol Štefan Jastrabík, napr. formou žiackych konferencií. Opakovane škola navrhla Štefana Jastrabíka na ocenenie sv. Gorazda.
            Zaujímavosťami z archívnych materiálov, ktoré sprístupnila rodina Jastrabíková, previedla prítomných učiteľka Ivana Štibraná. Jeho rukopisy svedčia o dôslednosti a precíznosti spracovania tém, ktorým sa venoval. Ako slovenčinár mal vynikajúcu štylistiku, formulácie viet sú vecné a pôsobivé zároveň, ľahko čitateľné širokej verejnosti.
             
             


            Úsilie svojho času zameral na to, aby bol zviditeľnený Štefan Banič, vynálezca padáka. V prihláške do súťaže „Náš kraj vašimi očami“ v roku 1968 uvádza: „Príspevok sa týka obce Smolenice, kde pôsobím a zaoberám sa históriou tejto obce. Môj prvý príspevok sa týka vynálezcu padáka Štefana Baniča, ktorý nebol doteraz docenený a mojim cieľom je, aby sa o ňom dozvedala široká verejnosť a aby mu bol postavený pomník na jeho opustenom hrobe a aby bol dostatočne zhodnotený. Po trojročnom úmornom zabezpečovaní, presviedčaní, urgovaní, bombardovaní bude už v tomto roku stáť na jeho hrobe pomník. ... U mňa sa nachádza originálna pamätná listina ako aj ostatný materiál o vynálezcovi Štefanovi Baničovi.“

            Pamätnú tabuľu odkryli starosta obce Anton Chrvala a Pavol Jastrabík, syn Štefana Jastrabíka. Zúčastnení hostia mali možnosť, prezrieť si vynovenú expozíciu venovanú vzácnemu človeku, učiteľovi Štefanovi Jastrabíkovi.