Opis projektu- školenie 18.-22.11.2024
Základná škola s materskou školou Smolenice
Opis projektu
Partneri projektu Erazmus+ s názvom Rozvoj vybraných kľúčových kompetencií žiakov na vyučovacích hodinách a mimoškolských aktivitách v škole“ sa stotožňujú s názorom, že u žiakov je veľmi dôležité okrem napĺňania vzdelávacieho programu rozvíjať aj kľúčové kompetencie, ktoré sú aj odporúčané Radou Európy. Počas piatich dní školenia sme sa venovali všeobecne všetkým kompetenciám a ich potrebe v osobnostnom a sociálnom rozvoji človeka (základná škola v Perly) ostatné dni sme rozoberali konkrétne kompetencie – kompetenciu ako sa učiť (Základná škola Smolenice) – aby žiaci boli schopní organizovať svoje učenie, hodnotiť svoju prácu, v prípade potreby vyhľadať informácie a požiadať o radu a podporu , sociálne a občianske kompetencie (Základná škola Radzievy) – aby boli pripravené efektívne zúčastnovať sa na spoločenskom a pracovnom živote, pracovať v tíme, rozvrhnúť si správne čas, zmysel pre iniciatívu a podnikavosť (Základná škola sv.Faustinos Vilnius) – premeniť svoje nápady, projekty na činy, vedieť sa orientovať vo financiách v a kultúrne povedomie a vyjadrovanie(Základná škola v Wegielsztyne) – aby vedeli oceňovať význam tvorivého myslenia, skúseností, pocitov prostredníctvom rôznych vyjadrovacích prostriedkov -hudbou, divadelným umením, literatúrou, maľbou.
Cieľom projektu je zvýšiť pedagogické kompetencie v oblasti kľúčových kompetencií žiakov a poznať metódy na ich rozvíjanie v rámci triednych aj mimoškolských aktivít v základnej škole a zistiť aj ich úroveň merania u žiakov vhodnými nástrojmi. Následne zmerať úroveň kľúčových kompetencií u žiakov pomocou výskumných hárkov a v ďalšom roku mobilita učiteľov medzi jednotlivými partnermi, kde budú prebiehať ukážky na hodinách a v mimoškolskej činnosti ako žiaci získavajú vybrané kompetencie.
Počas školení sme dostali veľa informácií o kľúčových kompetenciách spolu s praktickými ukážkami a zdieľaním dobrej praxe medzi jednotlivými partnermi.
Dôležité je vychádzať z učiteľských kompetencií a to sú autonómia a sebareflexia. Kompetencie žiakov sú prepojené s bežným životom žiaka, keď sa ich naučia rozvíjať v škole, pomôžu mu v bežnom živote. Musíme si stanoviť cieľ, aby sme ich vedeli implementovať do vyučovacieho procesu.
Veľmi dôležitá kompetencia pre žiaka je kompetencia učiť sa učiť. Ide o pochopenie a uvedomenie si vlastných stratégií učenia sa, poznať, ako sa žiakovi čo najlepšie učí, vedieť identifikovať problém, neznámu vec, vedieť si sám vybrať vhodnú stratégiu pri riešení úloh, aby sa niečo nové naučil a pochopil. Mali by sme postupne prechádzať od činností učiteľa na hodinách a prenechávať viac času a priestoru na deti. Každý žiak by si mal vedieť určiť svoj cieľ, na začiatku možno za asistencie učiteľa, monitorovať svoj pokrok, postupne objavovať veci, hľadať súvislosti, upravovať svoje myslenie pre zlepšenie výkonu, bádať. Mal by vedieť rozlíšiť svoje silné a slabé stránky, my by sme ho mali oboznámiť so stratégiami učenia sa aby ich poznal, osvojil si ich, zautomatizoval, vedel ich vhodne vybrať a použiť na základe zadanej úlohy, ale aj osobných preferencií. Dôležitá je sebareflexia a spätná väzba. Bolo spomenutých 5 rovín poznávania - Motivácia - zaznela veta, že žiaci sa nás často pýtajú, načo sa učia to, čo sa učia - spoločne ako učitelia by sme mali poznaním učebných osnov iných predmetov dospieť k jednému spoločnému poznaniu, bodu. Teda ak sa učíme o vode, mala by sa táto rovina odzkadliť vo všetkých predmetoch, až by si žiak uvedomil, že pojem voda a jej význam je všade a dá sa na neho pozrieť z viacerých uhlov pohľadu a zároveň aj vyučovacích predmetov. Ďalší dôležitý bod je organizácia času - time management, postupy uvažovania - myšlienkové rutiny, čítanie s porozumením - a sebahodnotenie.
V celom procese má dôležitú úlohu riaditeľ školy. Musí byť efektívnym lídrom, viesť tím, dávať mu priestor na sebarealizáciu a vzdelávanie. Musí vedieť, že sám nedokáže veľké veci, nechať realizáciu na kolegoch, oceniť ich. Podporovať a rozvíjať medziľudské vzťahy v škole a vytvárať inovačné prostredie.
Škola by mala spolupracovať s organizáciami mimo školy- s obcou,s občianskymi združeniami- neizolovať sa. Napríklad vystúpenie v obci. Naučiť sa byť hrdý na lokálnu tradíciu, držať sa toho, čo je národnou hodnotou.
Projektu Rozvoj vybraných kľúčových kompetencií žiakov na vyučovacích hodinách a mimoškolských aktivitách v škole sa zúčastňuje sa 8 škôl z Poľska (5), Litvy (2) a Slovenska (1). Cieľom je, aby sa učitelia zúčastňujúci na projekte rozvíjali svoje odborné zručnosti, zvýšila sa ich kvalita práce.
Realizácia projektu bude prvkom a impulzom na posilnenie kvality vzdelávania v partnerských školách.5