• Školský psychológ

• Psychologické okienko

• 13.04.2021 09:13
        • V nasledujúcom článku uvádzame niekoľko rád, ako sa učiť rýchlo a hlavne efektívne
        • Milí žiaci, uvádzame pár rád, ako si uľahčiť a urýchliť Vaše učenie. Uvedieme si metódu 5P:

1 PODMIENKY- Snažte sa učiť vždy na tom istom mieste. Aby Váš mozog lepšie fungoval a mal dostatok kyslíka, je dobré mať miestnosť vyvetranú, s dostatkom svetla. Vyfiltrujte rušivé komponenty, ako je televízia, mobil, či hudba. Nezabúdajte na pracovné prestávky. Učte sa za stolom. Ak ste zvyknutí učiť sa v posteli, prestávky nevypĺňajte spánkom ale inou činnosťou.

2 PLÁNOVANIE ČASU- Plánovanie času a vytvorenie si režimu svojho dňa Vám môže pomôcť zefektívniť vašu činnosť. Vhodnou možnosťou je zaobstarať si diár alebo blok, do ktorého si zapíšete dátumy písomiek, či skúšok. Ešte pred učením si zmapujte, čo všetko sa musíte naučiť a vytvorte si predbežný odhad, koľko by Vám učenie malo zabrať čau. Nezačínajte najťažším učivom, začnite niečím ľahším, najťažší predmet si dajte do prostriedku a na koniec zas niečo ľahšie. Vytvorte si presný čas, ktorý budete venovať učeniu a vynechajte aktivity a činnosti, ktoré by Vás mohli rozptyľovať.

3 POZNÁMKY A PRÁCA S TEXTOM- Poznámky sú základné informácie, ktoré by ste mali z učiva vedieť. Samotným písaním si poznámok si ukladáte učivo do pamäti. Dôležitá je práca s textom. Dôležité je získať prehľad o texte. Prečítať si text pozorne aj viac krát za sebou. Skúste sa nad čítaným textom zamyslieť, poprípade si vyznačiť dôležité alebo pre Vás neznáme miesta v texte, ktoré si neskôr môžete vyhľadať na internete a rozšíriť si informácie o danom učive. Dôležité je opakovanie naučeného učiva, najlepšie nahlas, alebo sa môžete dať niekomu vyskúšať, bez pozerania sa do textu, aby ste zistili, čo ste sa naozaj naučili.

4 PRESTÁVKY-Podstatnou časťou učenia sú aj prestávky. Na učenie si môžete stanoviť určitý čas, ktorý si rozdelíte na menšie časové úseky, napríklad po 20 minútach. Na konci každého úseku si naplánujte pauzu, počas ktorej si oddýchnete a načerpáte energiu pre získavanie ďalších nových informácií.

5 PAMÄŤ- Ak Vám robí problém zapamätať si učivo, skúste si ho systematicky opakovať. Dôležité je učivu porozumieť, neučiť sa len  naspamäť. Rozsiahle učivo sa môžete pokúsiť zostaviť do určitého systému a vytvoriť si tak logický celok. Naučené učivo si opakujte aby sa nestalo, že ho časom zabudnete.