• Zelená škola

          • Environmentálny akčný plán (téma odpad 2021-2024)

          •  

             

            Environmentálny akčný plán (skratka EAP) slúži ako pomoc pri naších aktivitách v Zelenej škole. 

             

            Náš cieľ: Znížiť celkové množstvo odpadu o 10% na škole správnym separovaním a konkrétnymi opatreniami do mája 2024 

             

             

            Aktivita 1

            - dôkladnejšie separovanie odpadu v triedach: V triedach na druhom stupni oboznámenie so správnym triedením odpadu pomocou zástupcov tried na triednických hodinách

            - na 1. stupni pomocou rovesníckeho vzdelávania 

            - oboznámenie o množstve vyprodukovanom odpade napr. o breikoch a odpade z jedálne 

            - rovesnícke vzdelávanie bude viesť tím žiakov na to určení

            - produkcia odpadu počas týždňa - zhodnocovanie toho či sa nám darí minimalizovať práve tento odpad 

             

            Monitoring 
                      Počas sledovania sme zistili, že odpad po naplnení veľkoobjemových nádob na konkrétny druh odpadu končil v komunálnom odpade. Zabezpečili sme od obce jednu nádobu na plasty a tetrapaky. V triedach sme ukázali, ako správne separovať. Doplnili sme koše na separovaný odpad na chodbách. Taktiež si v triedach zabezpečili alebo vyrobili koše na separovaný odpad. Počas roka prebehlo (2- krát školenie upratovačiek) ujala sa toho pani riaditeľka a kolegyňa (aprobáciou na biológiu, ktorá vlastní aj upratovaciu firmu). Využívanie jedného papiera aj viackrát pri jednostrannej tlači, zúžitkuje sa v ŠKD, alebo výroba predmetov. Osobne (koordinátorka) využívam pri vysvetľovaní, ak potrebujem dovysvetľovať žiakom učivo. Tlač materiálov a podkladov sa obmedzila na nevýhnutnú tlač. Používanie interaktívnych tabúľ. V triedach vynášajú odpad žiaci (papier, plasty) Komunálny odpad vynášajú upratovačky. V akútnych prípadoch pani upratovačky ktoré boli poučené o správnom separovaní. Pomocou sledovania sme aj znížili odpad o 10%. Určite by sme chceli postupne znížiť odpad ešte aspoň o 10%(sledovanie pomocou zapisovania v triedach) . Po dohode s učiteľmi vo viacerých triedach sa opäť obnovili klasické uteráčiky ( nie sú vo všetkých ale chceli by sme sa opäť k tomu vrátiť). Pravidelne zbierame odpadky v areáli školy a okolí, na jar viacerí aj učitelia z vlastnej iniciatívy idú do dediny a pustia sa do skrášľovaní dediny.

             

            Aktivita 2 

            - zminimalizovanie odpadu z tetrapakov - zrušenie aspoň jedného automatu 

            - dať do povedomia deťom a rodičom aspoň jeden deň bez breikov 

            - výuka o tom kde končia tetrapaky - ako sa recykluje 

             

            Monitoring

                      Zrušenie jedného automatu ( z dvoch) na tetrapaky. Každý mesiac si pripomíname symbolicky (22 v mesiaci) Deň Zeme tým, že máme deň bez brejkov.
            Oboznámenie detí z čoho sa tetrapaky skladajú ako správne vyseparovať slamku, obal a samotný tetrapak, ktorý treba poriadne vyliať, minimalizovať a zahodiť do príslušného koša. Deti boli informované o tom koľko takýchto tetrapakov vyprodukujeme.

            V triedach väčšina trieda má koše na tetrapaky a vo vestibule máme veľký zberný kôš na tetrapaky, ktoré vynášajú určené osoby.

             

            Aktivita 3 

            - výroba recyklovateľného papiera, výuka o tom ako sa papier vyrába a z čoho sa tento papier vyrába a plytvanie papiera 

             

            Monitoring

                      Výrobu papiera sme uskutočnili počas Dňa Zeme, kedy sme mali vytvorené stanovištia. na stanovištiach sa odohrávala edukatívna časť, kedy koordinátori stanovištia najprv vysvetlili, načo slúži recyklovateľný papier, prečo je dobré si napr. vyberať zošity z recyklovateľného papiera. Vysvetlili ako sa tým šetrí životné prostredie a nakoniec si vyskúšali deti vytvoriť recyklovateľný papier, ktorý po obschnutí si zobrali do triedy. 

             

            Aktivita 4 

            - exkurzia na zberný dvor 

             

            Monitoring

                      Uskutočnená 19. októbra, s tým, že sme boli priamo na skládke odpadu. Fotodokumentácia uverejnená na webe školy ale i FB stránke.

             

            Aktivita 5 

            vytvorenie nástenky, informovanie o správnom separovaní, o výsledkoch za jednotlivé triedy 

             

            Monitoring

                      Na prvom stupni sa nachádza nástenka, kde sú základné informácie o separovaní odpadu. Taktiež vytvorená nástenka v hlavnom vestibule, kde sú okrem základných informáciách o separovaní odpadu nájdeme informácie o naších aktivitách.

             

            Aktivita 6

             - burza starých vecí spojená s prednáškou o tom, ako veľa plytváme zbytočnými nákupmi - pozvaní rodičia 

             

            Monitoring 

                      Koordinátorka Zelenej školy – organizácia zbierky oblečenia, školských pomôcok( aj použitých), hračiek (3 roky) pre organizácie v Trnave (TTADCH, Coburgovo a Centrum pomoci rodinám) pred Vianocami, aby sme pomohli ľuďom v núdzi posledný tretí rok sme organizovali Jesenný swapík (10.11.2022) túto akciu by sme chceli urobiť pravidelnou (jar a jeseň). Počas swapíku organizátori komunikovali s rodičmi, prebiehala aj informovanosť prítomných o tom ako sa oblečenie vyrába, ako sa veľmi produkuje oblečenie a čo sa urobí s oblečením, ktoré sa v obchodných reťazcoch nepredá. To čo po skončení swapíku zostalo na škole opäť poputovalo vyššie spomenutým organizáciám. Žiaľ keďže to tento rok prebiehalo po 1. krát nedosiahli sme percentuálnu návštevnosť rodičov. Počas týchto dvoch rokov sme vyzbierali približne 5 osobných áut vecí, ktoré poputovali núdznym. Zapojili sme sa aj do výzvy eko-hier,kde ekocharita odoberala oblečenie a tu sa nám tiež podarilo vyzbierať 24 vriec (130l).  

             

            Aktivita 7 

            - zriadenie kompostéra, spojené s výukou o kompostovaní a bioodpade a následné separovanie bioodpadu - pozvané kuchárky 

             

            Monitoring

            Na škole pomocou pána učiteľa Hečka a pána učiteľa Kučeru okrem nášho veľkého komposteru sa nám podarili vytvoriť 4 menšie kompostery ktoré využívame pri čistení areálu kde dávame lístie a halúzky. Výučbu sme realizovali hlavne pomocou edukatívnych aktivít na Deň Zeme, žiaľ keďže naše pani kuchárky majú vždy dostatok práce sa nám nepodarilo ich prizvať k tejto výučbe