• ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ

          • What about the waste? - Čo s odpadom?

          •                          
            Toto sú naši partneri - Grécko, Turecko, Gruzinsko, Chorvátsko, Poľsko a spoločne sa budeme venovať témam odpadového hospodárstva ale aj životného prostredia, no najme spoločne budeme hľadať možnosti niečo zmeniť. 
             
            Na začiatok sme si vytvorili portfólio kde máme vizitku o deťoch, o škole, o klube, aké máme priestory, triedy, herne atď. Ďalšia vizitka je o Smoleniciach , o našej obci. A tretia vizitka je o našom Slovensku. Dievčatá šiestačky nám krásne po anglicky predstavili školský klub, za čo pekne ďakujeme. Partnerské školy v tomto projekte  si tiež pre nás pripravili podobné  vizitky, prezentácie, videá.  Deti sa tak dozvedajú nové informácie o iných deťoch, o ich krajine, zvykoch, škole a o mnohých ďalších veciach.
                                                             

            Aby sme sa dostali hlbšie o tom, čo sa deje s odpadom keď ho hodíme do koša, sme si pozvali na besedu do ŠKD pani kuchárku Janku Adamcovú a pani upratovačku Moniku Mišovú. Pani kuchárka nám vysvetlila, koľko odpadu denne vyprodukuje školská kuchyňa pri príprave jedál ale aj to, koľko odpadu vyprodujukeme my sami, keď jedlo častokrát nedotknuté odnesieme späť. Pani upratovačka zasa poukázala na to, že by sme mohli viac a lepšie triediť odpad v triedach ale aj v jedálni či na chodbe. Je to výzva my sa budeme viac snažiť.

                                                 

            November sa nesie v znamení loga projektu. Deti v ŠKD intenzívne pracovali na plagátoch, mohli si vybrať techniku . Niektorí kreslili, niektorí zasa strihali a lepili. S partnerskými školami sme vytvorili súťaž o logo nášho projektu spojenú s online hlasovaním. Takže čakáme na ostatných a sme zvedaví, kto to z nás to vyhrá.

                                                                                      

                                                           

            Ešte nie je koniec novembra, ale veľmi sa nám páči, že sa naša stránka plní krásnymi logami. A my máme veľa práce aby sme vybreli ten naj .

                                                   .

               Je to skvelé, keď pracujeme spoločne na jednej téme. Veľa sa naučíme. Dokonca sme si dohodli on line stretnutie s našou partnerskou gréckou školou. Je to výzva, ale aj zábava zároveň.

            A podarilo sa nám to. Ano bolo to kostrbaté, ale milé zároveň. Zoznámili sme sa s novými kamarátmi, zaspevali sme si vianočné pesničky, my po slovensky aj po anglicky a naši  kamaráti z Grécka zase po anglicky a po grécky. Bol to zážitok a veríme, že si to zopakujeme.

                                                

            V decembri sme tiež v rámci nášho projektu zorganizovali predvianočný bezodpadový trh, kde si mohli deti zakúpiť lendomáce a vlastnoručne vyrobené produkty. Sme nesmierne radi, že ste nám milí rodičia a starí rodičia prispeli kúskom Vášho srdca na naše aktivity.  Ďakujeme.

             

                       

            Vďaka príspevkom z trhu sme mohli do školského klubu zakúpiť koše na separovaný odpad  a to do každej triedy klubu - na tetrapaky, plasty a papier - tie totiž potrebujeme najviac. No a ďalšou vecou ktorú sme si zakúpili do klubu je vermikompostér s kalifornskými dážďovkami. Myslíme si, že môžeme aj takto pomôcť planéte. Budeme recyklovať bio odpad z jedálne.

                   

                                                                             Veľmi sa z toho tešíme.

             

             

            S našimi projektovými partnermi sme sa dohodli na januárovej téme - REFUSE  - ODMIETNUTIE

            Odmietnutie odpadu vnímame ako potrebné, nakoľko sme zahltení obalmi, ktoré ani nepotrebujeme a chceme tak aj deti naučiť, že to dokážeme  robiť aj inak. Namiesto jednorazových plastových obalov a tašiek môžeme mať  iné - textilné, a využiť ich opakovane . No a akto to vnímajú deti. Vedia presne čo je správne a čo nie.yes

                   

            A preto sme spojili sily, našli sme starú látku, obrus, obliečku, a dali sme im druhú šancu.

            Srdečne ďakujeme šikovnej mamine pani Bažíkovej, že nám ušila tieto parádne textilné vrecúška, ktoré deti môžu použiť na čokoľvek, čo budú potrebovať. Či už na zeleninu, ovocie, alebo pečivo, keď pôdu na malý nákup. Určite ich niečo napadne.smiley

                    

                                                                          Krásne si tie vrecká vyzdobili.. Čo poviete???

            Mesiac február sa okrem karnevalu niesol v zmysle redukovania odpadu - Reduce.  Tak sme si s deťmi vymysleli takú malú výzvu a neboli sme na to sami. Zapojili sme aj rodičov. Premýšľali sme spoločne, čo s vecami, ktoré nám už neslúžia. Je vždy všetko nutné vyhodiť? Tak deti doma spolu s rodičmi premysleli, pohľadali a doniesli do klubu niekoľko svojich vecí, aby ich posunulu ďalej. Boli to hračky, knižky, náramky, šperkovnica, šálky a iné krásne veci, ktoré už pôvodným majiteľom prestali slúžiť. No a ja sa nesmierne teším, že som tieto "nechcené" veci mohla odovzdať v Baterkárni v Trnave. Je to sociálny obchodík, ktorý je aj takým reuse centrom, kde si luďia môžu požičať, alebo za symbolické ceny kúpiť veci napríklad aj tieto naše.

                                   

            Veríme, že si veci našli nových majiteľov. Ďakujem všetkým, ktorí sa do tejto malej výzvy zapojili.yes .

            A čo nás čaká nabudúce? Na marec  a apríl sme si dali témy Reuse a Recycle ( znova použiť  a recyklovať)

            Ten proces využívania nepotrebných vecí alebo odpadu a vdýchnuť im dušu a  dať tvár nie je vôbec jednosduchý.

            Kvetináč zo starej dopravnej značky a plechoviek od kávy. Pozrite, ako parádne sme si tento vyhodený materiál vylepšili.

                                                        

            Podarilo sa nám to. 

             Sprostredkujeme Vám ďalší zážitok z online stretnutia z deťmi  a s pani učiteľkou Ayšou z Turecka.

            Stretnutie prebiehalo v triede 4.B. Deti si pripravili zopár otázok pre svojich projektových partnerov o veku či záľubách . Dozvedeli sme sa tiež, že v Turecku oslavujú iné sviatky  ako  my na Slovensku .  Aj keď toto online stretnitie bolo krátke, veríme, že sa deťom páčilo, a niečo nové sa aj naučili. Naše, vlastne Vaše deti sú naiozaj veľmi šikovné, niektorí vedeli pekne plynule hovoriť po anglicky.  Super. Pochvala patrí aj pani učiteľke anglického jazyka.yes

                

                                                                

                                                                        Tešíme sam keď si to zopakujemesmiley

            Nezopakovali sme si, ale pribudlo nám ďalšie skvelé online stretnutie tento krát s Chorvátskymi kamarátmi, ktorí sú taktiež našimi partnermi v projekte Čo s odpadom. Deti z 2.A, mimochodom chorvátski kamoši sú tiež druháci, si viedli naozaj veľmi dobre. Spoločne s pani učiteľkou  Mgr. Lydkou Šnircovou zaspievali deťom krásnu slovenskú pesničku, ktorú sa na hudobnej výchove  naučili a naoplátku deti z Chorvátska im zaspievali tiež ich obľúbenú chorvátsku ľudovú pesničku.  Pripravili si ako sa volajú , čo radi robia. Stretnutie prebehlo síce v anglickom jazyku, ale bolo také priprodzené a úplne skvelé. Pani učiteľka z Chorvátska Emina Vranjikovic našim deťom poukazovala v akej oblasti Chorvátska leží dedinka, kde je ich škola , ako veľký je ostrov Krk, more, ktoré ho obmýva  a aký krásny Národný park majú. Zistili sme , že niektoré slová znejú rovnako ako u nás a majú rovnakú význam - konkrétne Národný park. Tieto všetky informácie môžu deti využiť vo vyšších ročníkoch, keď sa budú učiť o Európskych krajinách podrobnejšie.yes

                                                                                

                                                        Je to vždy zážitok, keď sa stretnete s niekým novým . Je to super. smiley

            No a pesledná téma na aktivtu v tomto školskom roku v našom projekte  s 5 R bezodpadovým životom je ROT - ako hnitie, kompostovanie, rozklad bio zložeik a podobnbe.

            Informovali sme Vás, že v našom klube máme vermikompostér s kalifornskými dážďovkami, ktorý sme si zakúpili v januári. Od vtedy sa príkladne deti v školskom klube o dážďovky starajú a dokonca už sme dastali aj odmenu - červíčí čaj. Pohnojili sme tak naše levanduľky, ktoré máme vysadené pri vstupe do ŠKD. Čoskoro budú kvitnúť.

            Pani kuchárky nám často venujú svoj odpad zo školskej kuchyne - šupky zo zeleniny, listy z klapusty , či hlávkového šalátu, alebo deti, keď nezjedia jabĺčko. či hrušku, dážďovky sa veľmi potešia. Už máme aj mláďatká. Je to úžasné.

                                        

            V našom projekte sa deti naučili doposiaľ o piatich R-kách bezodpadového života. Aby sme si utvrdili svoje vedomosti, sme si zahrali kvízik alebo sme si  vyskúšali, ako rýchlo poskladáme puzzle . Obrázok je mimochodom logo projektu. Nebolo to až také  pre deti, pretože sú perfektné. A naučili sme sa aj nové slovká po anglicky, nakoľko kvíz bol v angličtine.

                                                                        

            Nakoniec sme si zhodnotili našu prácu v evaluačnom dotazníku, .

                                                                   

             

            Ďakujem všetkým deťom, že spolupracovali na tomto peknom projekte spolu s našími projektovými partnermi. To čo sme si od toho sľúbili, sa myslím splnilo a potvrdilo. Naučili sme deti, aby premýšľali inak, aby robili užitočné veci, aby aj pri vyhadzovaní odpadkov použili svoju šikovnú a bystrú hlávku, viedli sme deti, aby dokázali odpad odmietnuť, recyklovať, znova použiť, či posunúť ďalej alebo nakŕmiť ním kludne aj červíky. Samozrejme ak to ide. Pomáhame tým nielen sebe, ale aj našej krásnej krajine a nakoniec aj planéte.

                                                

            Kolaboratívna práca medzi partnerskými krajinami - každý prispel niečím iným.

            Teší nás, že malý jednoduchý nápad preletel Európou a  z tejto  myšlienky vznikla veľká spoločná vec. Pomoc a starostlivosť o planétu.

             Ďakujeme. 

                                                              

            Za ŠKD Bc. Mielna Fulajtárová - zakladateľka projektu  What about the waste?

             

            A tu je odkaz na  e-book . Dočítate sa tu kto sme, a ako sme pracovali a čo sme sa naučili. 

            https://read.bookcreator.com/4nA3zYWF38QLtuDHM7wxZtBtX1I2/7u70-PSvR2yVsgWP02HGAQ

            A tu je malý kvíz na rekapituláciu informácií. Dobrú zábavu!

            https://wordwall.net/embed/823d5d611e0f4061bc1ce640db606157?themeId=1&templateId=5&fontStackId=0