- Nestačí iba rozprávať, čo chceme na škole dosiahnuť - EDUMA
- Samospráva rešpektujúca práva detí a mladých ľudí, Peter Lenčo, Aneta Chlebničanová
- Reakcie a poďakovania – ERASMUS + v dňoch 13. – 15.2.2018
- Školský servis - Erasmus plus o inklúzii na základnej škole
- Sme Ženy číslo 48/2. decembra 2017
- Smolenické noviny číslo 3 október 2017
- Smolenické noviny číslo 3 október 2017
- Smolenické noviny číslo 3 október 2017
- Ľudské príva vo výchove a vzdelávaní: aktuálny stav, výzvy a inšpirácie
- Prekonajme spolu bariéry
- Smoleniceké noviny číslo 2 august 2017
- Kľukaté cesty k inkluzívnemu vzdelávaniu na Slovensku
- Žiaci rozvíjali svoj vzťah k profesiám v lesníctve
- V Smoleniciach si pripomenuli 100. výročie narodenia Štefana jastrabíka
- Konferencia ZŠ s MŠ Smolenice o Pálfiovcoch
- MY naša Trnava o Štefanovi Jastrabíkovi
- Baničova patentná listina
- Žiacka vedecká konferencia o Štefanovi Baničovi
- Učiteľské noviny č. 51/2014
Žiaci rozvíjali svoj vzťah k profesiám v lesníctve
http://skolskyservis.teraz.sk/zakladne-skoly/zs-smolenice-zs-m-trstin/22167-clanok.html
Žiaci rozvíjali svoj vzťah k profesiám v lesníctve
PaedDr. Jana Petrovičová a PaedDr. PhDr. Ivana Šti, 20. októbra 2015 12:54
Smolenice 20. októbra (SkolskyServis.sk) - Národný projekt Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Nové formy prípravy žiakov ZŠ na povolanie vstúpil prostredníctvom jednej z nových foriem nazvanej Zelená pre lesnícke povolania aj do dvoch škôl Trnavského kraja. ZŠ s MŠ Smolenice a ZŠ s MŠ Trstín vytvorili užitočnú spoluprácu a formou na seba nadväzujúcich aktivít ponúkli žiakom nový pohľad a zážitok na povolania v lesníctve.
Spolupráca s lesnými pedagógmi a pracovníkmi štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, odštepný závod Smolenice, s pracovníkmi firmy Včelco, s.r.o. a SOŠ polytechnickej v Trnave, našla pozitívnu odozvu u žiakov.
Žiaci 7. ročníka absolvovali Náučný chodník Majdán, prehliadku chovnej stanice rýb Parina a workshopy v prírode. Exkurzia vo včelárskej firme žiakom priblížila spätosť a previazanosť kolobehu života a živých organizmov v prírode, každý účastník sa mohol aktívne zapojiť do pripraveného workshopu a vyrobiť si sviečku z včelích plástov.
Pre ôsmakov bola atraktívna návšteva stolárskej dielne SOŠ polytechnickej, kde si mali žiaci možnosť vyrobiť pod vedením majstra odborného výcviku Dušana Šurinu vtáčie búdky.
Prepojenie praxe s matematikou a fyzikou si žiaci overili formou pripravených pracovných listov. Všetky úlohy boli zamerané na praktické využitie matematických a fyzikálnych poznatkov v práci lesníka, rybára, poľovného hospodára, lesného mechanizátora, pracovníka v pestovateľskej činnosti, drevára, či včelára.
Vyvrcholením aktivít bola Konferencia zorganizovaná v spolupráci s Kongresovým centrom Slovenskej akadémie vied na Smolenickom zámku. Odbornú časť konferencie zastrešili spolupracujúce organizácie – prezentujúce dôležité odborné informácie smerujúce k voľbe povolania v lesníctve. Ing. Martin Matys v príspevku nazvanom „Lesné hospodárstvo – bohatstvo v našich rukách pre ďalšie generácie“, odprezentoval dôležité ukazovatele vývoja lesníctva u nás. Lesný pedagóg Ing. Michal Slávik sa zameral vo svojom príspevku na to, „Čo nás učí les“. Ing. Rastislav Plavý žiakom pútavo priblížil, čo musí ovládať „Prezieravý chovateľ rýb“. Pre účastníkov mala pripravený informačný stánok Ing. Gabriela Piecková. „Aby nevyhynula posledná včela“ bol názov motivačného príspevku včelára Mgr. Pavla Kudláča. Svoje zážitky z absolvovaných workshopov a exkurzií žiaci prezentovali medzi jednotlivými príspevkami formou rozhovorov, videozáznamov a ukážok výrobkov.
Ústretové riaditeľky oboch škôl (PaedDr. Marcela Pechová a Mgr. Alena Uhrovičová) vytvorili podmienky pre realizáciu aktivít. Podujatie svojou účasťou podporili aj starostovia obcí Marta Genčúrová a Anton Chrvala. Štátny inštitút odborného vzdelávania zastupovali PhDr. Zdenka Osvaldová, Mgr. Alena Bobovnická a Mg. Štefánia Hrivňáková.
Predkladateľky a overovateľky tejto novej formy (PaedDr. Jana Petrovičová a PaedDr. PhDr. Ivana Štibraná) si vytýčili za cieľ atraktívnou a inovatívnou formou, priblížiť profesie v lesnom hospodárstve. Nová forma žiakov aktivizovala, vzbudila ich záujem a podnietila k spolupráci s pedagógmi a odborníkmi. Je v rozličných obmenách použiteľná aj pre iné odvetvia a formovanie vzťahu k budúcemu povolaniu.