217. - Škola s dobrými výsledkami - 5,3 - od 195. miesta do 223. miesta z 852 bodovaných škôl. 73,83 % hodnotených škôl dosiahlo horšie hodnotenia ako naša škola.
217. - Škola s dobrými výsledkami - 5,3 - od 195. miesta do 223. miesta z 852 bodovaných škôl. 73,83 % hodnotených škôl dosiahlo horšie hodnotenia ako naša škola.
Dni sa nezadržateľne krátia, blíži sa skutočný príchod zimy a s ňou i najkratší deň v roku, zimný slnovrat.
Dlhé zimné večery zvyšujú našu chuť zabaliť sa do deky a pri voňavom čaji čítať svojim ratolestiam strašidelné rozprávky.
V minulosti však obdobie pred zimným slnovratom nebolo ani zďaleka takéto pokojné.
Predlžovanie noci na úkor denného svetla v našich predkoch vyvolávalo predstavy o nadvláde nepriaznivých síl, pred ktorými bolo potrebné chrániť celé hospodárstvo.
Nočná obloha bola plná lietajúcich stríg, ktoré mohli svojimi čarami uškodiť nielen ľuďom, ale i zvieratám.
Na ochranu pred zlom preto obyvatelia dedín vykonávali rôzne magické úkony s použitím cesnaku, kríža a svätenej vody .
Zvýšená aktivita nepriaznivých síl sa viazala hlavne na tzv. „stridžie dni“, ktoré začínali na sv. Katarínu (25.11.) a končili v deň zimného slnovratu, na sv. Tomáša (21.12.). Za obdobie popretkávané zlými čarami a mágiou sa tak považovali aj sv. Ondrej (30. 11.), sv. Barbora (4. 12.), sv. Mikuláš (6. 12.) a sv. Lucia (13. 12.).
Predvianočné obdobie bolo plné ochrannej a ľúbostnej mágie, dodržiavania poverových príkazov a zákazov.
Mládež využívala tento čas na spoločné hry, zábavy, spevy priadkových piesní, tance a ľúbostné čary.
Naši deviataci pripravili krátke rozhlasové vstupy o pranostikách, ľudových zvykoch a tradíciách, ktoré sa viažu k jednotlivým svätým. Bližšie si môžete prečítať aj na nástenke vo vestibule školy.
Do galérie Otvorená hodina vedy - Atlantis - 28.11.2014 boli pridané fotografie.
Do galérie Duháci v divadle v Trnave - 22.11.2014 boli pridané fotografie.
Dňa 24.11. sa tretiaci a štvrtáci zúčastnili exkurzie v Trnave. Najskôr si pozreli divadelné predstavenie Spišské rozprávky, kde boli svedkom putovania dvoch priateľov Jana Pitoňáka a Ondra Zeliny ,ktorí s krčahom zázračnej vody pomáhali obyvateľom celého spišského regiónu. Po krásnom kultúrnom zážitku si všetci naši žiaci vyskúšali svoju vytrvalosť a odvahu pri zdolávaní 148 schodov na mestskú vežu, počas ktorej mali možnosť vidieť pamätný stroj vežových hodín a hlavne krásny výhľad na celú panorámu Trnavy. Nakoniec absolvovali prehliadku najznámejších pamiatok mesta. (AO)
Do galérie Divadlo v Trnave boli pridané fotografie.
Ako by to bolo, aby na nej chýbala ZŠ Smolenice. Neodolali sme a šli sme si prezrieť veľkolepú rekonštrukciu faraónovej hrobky a jeho pokladov. A určite mi dajú všetci zo zúčastnených za pravdu, mimochodom, bolo nás až 110, že sme urobili dobre. Bol to neopakovateľný zážitok! A keď sme už boli v Bratislave, neobišli sme ani Slavín a Avion. (JV)
Do galérie Tutanchamón - 25.11.2014 boli pridané fotografie.
Do galérie Deviataci a pani učiteľky pripravili vianočnú výzdobu... boli pridané fotografie.
Do galérie Nové stromčeky z enviroprojektu - X.-XI.2014 boli pridané fotografie.
Čírou náhodou sme sa dozvedeli, že P.E.N. International v spolupráci s Clifford Chance Foundation and SIDCA (Swedish International Development Cooperation Agency) každoročne organizuje v pätnástich krajinách sveta školské kluby, v ktorých sa žiaci/študenti zdokonaľujú v ústnom i písomnom prejave, obohacujú si slovnú zásobu v rodnom jazyku, získavajú solídny prehľad o pôvodnej (národnej) literatúre a v neposlednom rade i ľahší prístup ku kvalitným dielam. V tomto školskom roku sa do spomínanej medzinárodnej aktivity zapojilo aj Slovenské centrum P.E.N., ktoré v spolupráci s učiteľmi slovenského jazyka založilo na Slovensku šesť školských klubov na základných a stredných školách; dva prostredníctvom koordinátorky Vladimíry Komorovskej, prekladateľky a prozaičky, ktorá ich iniciovala v okolí Bratislavy – v Budmericiach na Základnej škole Jána Rašu a v Cíferi , kde žiaci vyplnili vstupné dotazníky o svojom vzťahu ku knižkám a získali zaujímavé informácie o obrane ľudských práv i slobode prejavu.
Celkom prirodzene sme prejavili o túto nevšednú aktivitu záujem, a tak k nám v utorok 11. novembra o 14.00 hodine zavítali prozaici Juraj Šebesta s Vladimírou Komorovskou a básnik Dalimír Stano (Martin Vlado musel z rodinných dôvodov ostať doma), aby našich žiakov, rozdelených do troch skupiniek, zasvätili do základných princípov literárnej tvorby a podnietili ich vstúpiť na budúci školský rok do školského klubu.
Vladimíra Komorovská porozprávala skupinke o svojej próze a prekladateľskej práci, o štandardných a subštandardných (expresívnych) jazykových prostriedkoch, potom s ňou rozoberala preklad detektívnej novely Falošný vinník od anglického autora Johna Tullyho (V sobotu dopoludnia mi volala kamoška Sharon Coleová, že je doma sama. ― Okamžite príď, ― dodala naliehavým hlasom. Sharon sa zvyčajne nadurdila, keď ju niekto nebral vážne. Tak som sadol na bicykel a uháňal za ňou. Pred honosnou vilou zívala dokorán otvorená bránka, ktorou som rovno vošiel dnu. V predsieni som zastal oproti mahagónovému schodisku na huňatom koberci a zakričal: ― Sharon! Nik sa neozýval. Nazrel som do salóna. Ani živej duše. Zamieril som do záhrady obkolesenej ihličnanmi a pustil sa po chodníčku lemovanom hustými krovinami. Na lavičke pod stromom nehybne ležala Sharon s bezvládne ovísajúcimi rukami a vytreštenými očami. Z hrude jej vytŕčala rukoväť noža, zamazaná od krvi. ― Čau! Čo to stváraš? ― zvolal som. Zaklipkala viečkami, nadýchla sa a odvrkla so zmrašteným obočím: ― Nevidíš, že ma zavraždili? ― Ó, sorry... A kto tú vraždu spáchal? ― Ešte som sa definitívne nerozhodla. Nadvihla sa na lakti a rázne si strhla rukoväť oblepenú žuvačkou z pŕs. Tričko mala zababrané kečupom. Názorne predviedla, ako perfektne funguje jej vystreľovací nôž. Vzápätí stlačila páčku a čepeľ sa schovala do rukoväte. ― Mám rozpísanú detektívku, ― oznámila mi vyzývavým tónom. ― Ak zinscenujem dokonalú vraždu, zinkasujem fúru libráčov.), žiaci spoločne preštylizovávali vety tak, aby sa zachoval zmysel i obsah, nahrádzali kľúčové slová synonymami, posudzovali a opravovali svoje výtvory.
Juraj Šebesta zaujal svojich zverencov spomienkami na školské časy i románmi pre mládež Keď sa pes smeje a Venussha (Ťažký týždeň), ktoré sa len tak hemžia hovorovými a nárečovými výrazmi (Na tabuľu naskočil citát: Človek bez svedomia je koža biedna, daromná, národ bez vedomosti historickej o sebe a predkoch svojich je hromádka koží otrockých. Lucia sa usmiala, Tak toto si zapíšem. Ja ale nebudem koža otrocká. Odfotím si poznámky od Saše a doma si ich vytlačím. Treba pracovať moderne, Lucia sa usilovala rozhýbať svalovicu v dlani. Haluz, že Štúr bol taký rebel, však vydali naňho zatykač! A mal domáce väzenie, holý kokos, to ešte čekne na nete. Ale prečo si má pamätať, v ktorom roku napísal Ódu na Hronku? Ľudevít vraj vedel maďarsky, nemecky, latinsky, rusky, srbochorvátsky, usilovne sa učil anglicky a hebrejsky, tvrdila Štubňová. A v prestávkach vymyslel slovenčinu, tvrdím ja. Lenže inú ako dnes! Píš, čo počuješ, kázal. Bez ypsilonu a „ä“, ktoré neznášal . Ani „ľ“ nemal rád. Profka to zle vysvetľuje, vraj jazyk sa vyvíja. Prečo sa potom dnes tolko mladých vracia k Ludevítovi, keť robja akože hrupki?).
Básnik Dalimír Stano vysúkal z hlavy sonet Huby zo svojej básnickej zbierky Samotka (všetky tie báje prastaré / ktoré len ako huba zbieram / spievajte môjmu telu na kare / tak ako teraz / kým zavriem dvere na bare / kým ešte kľučku v ruke zvieram / a kým sa stratím v novom virvare / tak ako teraz / hubový vývar to je viera / a ja tak ľúbim buchty na pare / i tie ich tváre beztvaré / nechám vás v tomto vývare / opustím iba ďalšiu pakáreň / tak ako teraz) a podnecoval žiakov k vlastnej tvorbe, nie div, že z ich tvorivej dielne vyšli celkom vydarené verše od Adama Lančariča zo 7. A Kamarát vietor (Oslovil ma vietor / že budem mať priestor / Pre svoju veľkú túžbu / ako získať šunku / Je to môj kamarát / mám ho veľmi rád / Išiel zdola / rovno do kostola / a odtiaľ do dediny / pre náznak hostiny / Ako tak bežím / tak na zemi ležím / pokúsal ma pes / ktorý utiekol cez les), od Diany Velichovej z 9. A Môj anjel (Prikryli ma krídla anjela / keď som naňho hľadela / akoby ma ovial vánok / zobudil ma ráno / Jeho oči žiarili / ako hviezdy na nebi / Keď sa do nich zahľadím / vystúpim zo záhrady / Zo záhrady plnej kvetov / kde už teba viacej nieto / Zostala som znovu sama / Teraz volám: „Kde si mama?“ / Ozval sa mi zhora hlas / Už neprídem k tebe zas / Už máš inú oporu / Odišla som za horu), od Matúša Lávečku zo 7. A Veverička (sivá veverička / Stíska oriešok / Radostne píska), S vetrom opreteky (Chlapec uháňa na bicykli / už vidí Medailu / Iný ho doháňa), Jeseň (Padajú listy / Školník ich pozhrabúva / Vietor rozfúka), Kalamita (Sneh krásne padá / Zasype celú školu / Doma sa teším), od Sáry Baranovičovej zo 7. A Mojej mame (Biely kvet rozkvitol / A voda tiekla ďalej / Deti sa hrali a rodičia si vyznávali lásku / Veľmi som prosila / aby som sa aj ja raz zaľúbila / Aby mi sľúbil večnú lásku / Moja mama to je môj strážny anjel / moja hviezda, moje všetko / dám jej ten kvet) a Najlepšia kamarátka (Keď som s tebou na nič sa nehrám / som sama sebou / Keď som nemala ľahké obdobie / ty si ma podržala a dodala si mi sebavedomie / Všetko zlé je už minulosť / ale stále nosím v sebe tú zlosť /Som rada že ťa mám / Keď mi mama zomrela a otec nás opustil / neverila som že u niekoho nájdem ešte takú dôveru), ba i od kolegyne Ivany Štibranej Jesenná (Jeseň ma dráždi / Strácam sa v daždi / Nie je mi zima / V lese sa skrývam / Som celá biela / Som taká celá / Neznelá veta / Na kraji sveta / A teba mám už dosť / Nepozvaný hosť), Čajová (Dva hrnčeky na stole / Môj a tvoj lipový čaj / Jeden pohľad napovie), Vzletná (To už som vzlietla / Či už mi nehrozí pád? / Zachytíš ma ty?), Doba (List spadol na zem / Naplnený čas farieb / V srdci listopád).
Kreatívny workshop splnil svoj účel, tešíme sa na budúcoročný školský klub.
V utorok 11.11.2014 súťažilo 14 359 Kadetov (7. – 9. ročník)
Najlepšie z našich žiakov skončila Miriam Vyrvová z 8. A. a jedenásti žiaci boli úspešní riešitelia.
V piatok 14.11.2014 súťažilo 13 211 Bobríkov (3. – 4. ročník).
Najlepšie z našich žiakov skončil Oliver Dóka, zo 4. A štyria žiaci boli úspešní riešitelia..
V utorok 18.11.2014 súťažilo 21 466 Benjamínov. (5. – 7.. ročník).
Najlepšie z našich žiakov skončil Matej Sabo zo 6. A a štyria žiaci boli úspešní riešitelia.
Výsledky súťaže
Bobrík
Celkové poradie |
Meno, priezvisko a trieda |
Dosiahnutý výsledok |
|
629. - 1094. |
Oliver Dóka, 4. A |
72,00 bodov, 95. percentil |
diplom |
1552. - 1891. |
Aneta Evinicová, 3. A |
64,00 bodov, 88. percentil |
|
1552. - 1891. |
Vladimír Sládek, 4. A |
64,00 bodov, 88. percentil |
|
1998. - 2765. |
Alexandra Bekešová, 4. A |
60,00 bodov, 85. percentil |
|
2766. - 2830. |
Slávka Piecková, 3. A |
59,00 bodov, 79. percentil |
|
2881. - 3569. |
Ivan Chmelík, 4. B |
56,00 bodov, 78. percentil |
|
4570. - 4631. |
Tobias Habrel, 4. A |
50,00 bodov, 65. percentil |
|
4671. - 5567. |
Nikola Blážová, 3. A |
48,00 bodov, 65. percentil |
|
5568. - 5666. |
Daniel Boháček, 4. A |
47,00 bodov, 58. percentil |
|
7696. - 7834. |
Adela Ščepková , 3. A |
39,00 bodov, 42. percentil |
|
7978. - 8790. |
Tomáš Kotúč, 3. A |
36,00 bodov, 40. percentil |
|
7978. - 8790. |
Daniela Plichtová, 3. A |
36,00 bodov, 40. percentil |
|
8969. - 9018. |
Marcel Belanský, 4. B |
33,00 bodov, 32. percentil |
|
9019. - 9726. |
Nikola Hruškovičová, 3. A |
32,00 bodov, 32. percentil |
|
10919. - 11541. |
Mariana Ondreášová, 4. A |
24,00 bodov, 17. percentil |
|
12308. - 12655. |
Lukáš Kmoško, 4. B |
16,00 bodov, 7. percentil |
|
12748. - 12938. |
Šimon Turanský, 3. A |
12,00 bodov, 4. percentil |
Benjamín
Celkové poradie |
Meno, priezvisko a trieda |
Dosiahnutý výsledok |
|
273. - 482. |
Matej Sabo, 6. A |
73,34 bodov, 99. percentil |
|
3735. - 3808. |
Emma Mrázová, 6. A |
53,36 bodov, 83. percentil |
|
4027. - 4366. |
Adam Ščepko, 5. B |
52,02 bodov, 81. percentil |
|
4459. - 5014. |
Katarína Korytárová, 6. A |
50,69 bodov, 79. percentil |
|
6804. - 7490. |
Adam Lančarič, 7. A |
45,36 bodov, 68. percentil |
|
6804. - 7490. |
Tomáš Sedák, 6. A |
45,36 bodov, 68. percentil |
|
7624. - 8223. |
Michal Mahrík, 7. A |
44,03 bodov, 64. percentil |
|
8754. - 8906. |
Filip Dvorák, 7. A |
42,69 bodov, 59. percentil |
|
9669. - 10371. |
Vladimír Chmelík, 7. A |
40,03 bodov, 55. percentil |
|
10513. - 11302. |
Martina Piecková, 5. A |
38,70 bodov, 51. percentil |
|
11415. - 11426. |
Simon Kmoško, 5. B |
37,70 bodov, 47. percentil |
|
12266. - 12686. |
Adam Bírošík, 6. A |
36,03 bodov, 43. percentil |
|
15785. - 16396. |
Filip Kanich, 5. A |
29,37 bodov, 26. percentil |
|
15785. - 16396. |
Johana Mruškovičová, 5. A |
29,37 bodov, 26. percentil |
|
19888. - 19938. |
Tadeáš Holásek, 5. B |
20,00 bodov, 7. percentil |
|
19939. - 19950. |
Emanuel Schwarz, 5. B |
19,71 bodov, 7. percentil |
|
20918. - 20933. |
Veronika Štrbová, 6. A |
13,71 bodov, 3. percentil |
Kadet
Celkové poradie |
Meno, priezvisko a trieda |
Dosiahnutý výsledok |
|
271. - 401. |
Miriam Vyrvová, 8. A |
74,67 bodov, 98. percentil |
|
402. - 1060. |
Veronika Švecová, 9. A |
73,34 bodov, 97. percentil |
|
1367. - 1975. |
Nikola Gríková, 8. A |
68,01 bodov, 90. percentil |
|
1979. - 2667. |
Duc Hieu Nguyen, 9. A |
66,68 bodov, 86. percentil |
|
1979. - 2667. |
Marek Opalek, 8. A |
66,68 bodov, 86. percentil |
|
3051. - 3100. |
Laura Repová, 9. A |
63,01 bodov, 79. percentil |
|
3102. - 3473. |
Boris Kužma, 9. A |
62,68 bodov, 78. percentil |
|
3515. - 4556. |
Lukáš Kyselica, 8. A |
61,35 bodov, 76. percentil |
|
3515. - 4556. |
Lucia Lapšanská, 8. A |
61,35 bodov, 76. percentil |
|
3515. - 4556. |
Diana Velichová, 9. A |
61,35 bodov, 76. percentil |
|
5983. - 6471. |
Sebastián Szabo, 8. A |
56,02 bodov, 58. percentil |
|
8843. - 9202. |
Patrik Kitta, 9. A |
49,36 bodov, 38. percentil |
|
8843. - 9202. |
Samuel Oravec, 9. A |
49,36 bodov, 38. percentil |
|
13305. - 13462. |
Klára Bírošíková, 8. A |
29,37 bodov, 7. percentil |
Tí najlepší ôsmaci a deviataci, polovica novembra a slovenský jazyk s literatúrou. Výnimkou nie je ani rok 2014. Dvanásti statoční si zmerali sily v teste a porovnali schopnosti v práci s textom. A ktože nás bude reprezentovať na okresnom kole 10. 12. 2014? Diana Velichová z IX. A s počtom bodov 46 z 55. (JG)
Výsledková listina
test |
práca s textom |
ústny prejav |
spolu |
||
1. |
Eliška Bečičková |
16,25 |
11,00 |
12,00 |
39,25 |
2. |
Miriam Vyrvová |
16,00 |
13,00 |
9,00 |
38,00 |
3. |
Diana Velichová |
25,00 |
11,00 |
11,00 |
47,00 |
4. |
Gabriel Janák |
16,00 |
7,00 |
10,00 |
33,00 |
5. |
Laura Repová |
19,50 |
10,00 |
9,00 |
38,50 |
6. |
Diana Galovičová |
20,00 |
11,00 |
13,00 |
44,00 |
7. |
Adam Jurovatý |
15,00 |
5,00 |
0,00 |
20,00 |
8. |
Klára Beluská |
18,00 |
12,00 |
6,00 |
36,00 |
9. |
Terézia Gregušová |
16,00 |
8,00 |
8,00 |
32,00 |
10. |
Nikol Brázdovičová |
14,50 |
6,00 |
7,00 |
27,50 |
11. |
Lenka Hirnerová |
16,50 |
7,00 |
0,00 |
23,50 |
12. |
Nikol Gríková |
16,50 |
9,50 |
10,00 |
36,00 |
Do galérie Žiakobranie - prvákobranie - 20.11.2014 boli pridané fotografie.
Do galérie Fidlikanti - výchovný koncert boli pridané fotografie.
Dnes si aktívne pripomíname 25. výročie prijatia Dohovoru o právach dieťaťa Valným zhromaždením OSN. Aj my, ako Škola priateľská k deťom, sme sa zapojili účasťou. Deviataci Eliška Horváthová a Boris Kužma boli pozvaní zúčastniť sa okrúhleho stola so zástupcami žiackych a študentských parlamentov v rámci kampane Počúvajme sa!
A náš bývalý žiak a spolužiak Dominik Drdul dnes predniesol svoj prejav v Bruseli - na pôde európskeho parlamentu.
Prvé pokusy varenia v záujmovom krúžku Maškrtníček začali v duchu sviatku Halloween. Celý október sme sa venovali receptom s touto tematikou, pokúsili sme sa urobiť piškótové múmie, slano-sladké paličky a rôzne halloweenske koktaily. Ich nadšenie a záujem vyjadrujú priložené fotografie. (AO)
Do galérie Maškrtníček v októbri boli pridané fotografie.
15.10.2014 - Vlakom do múzeí a galérií – to je názov vlastivedno-fyzikálnej exkurzie, ktorej sme sa zúčastnili my, deviataci. Nevadilo nám ani raňajšie vstávanie, ani dlhá cesta vlakom, veď zážitky stáli za to! Keď sme vystúpili v Košiciach, počasie nám prialo, a tak sme si stihli prezrieť Hlavnú ulicu, naobedovať sa i urobiť zopár fotiek pred Dómom sv. Alžbety či tzv. spievajúcej fontány, nachádzajúcej sa medzi dómom a Štátnym divadlom. Potom naše kroky smerovali do Slovenského technického múzea v Košiciach, kde sme si vypočuli v Sieni elektrických výbojov prezentáciu o N. Teslovi a potom sme sa zoznámili s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov. Prezreli i odskúšali sme si elektrostatické generátory, rôzne typy Teslových transformátorov, Marxov generátor a iné. Keď sme odtiaľ nasilu odchádzali, to sme ešte netušili, že nás čaká ďalšia zábava! Vstúpili sme do Vedecko-technického centra, kde sme si vyskúšali moderné interaktívne formy výdobytkov vedy a techniky ale aj hlavolamy, ktoré sme sa snažili lúštiť. A veru sa nám to aj darilo! Veď posúďte sami- pozrite si fotogalériu. ( IX.A)
Do galérie Deviataci v Košiciach boli pridané fotografie.
Powered by aSc EduPage